Výhody meditace pro začátečníky
O meditaci se v poslední době mluví stále častěji. Spousta lidí si pod tímto pojmem přitom stále nic moc konkrétního představit nedovede. Pokud patříte mezi ně, jste tu správně. Vše vysvětlíme. Hned zezačátku vám můžeme prozradit, že meditace má blahodárné účinky pro vaše psychické i fyzické zdraví, zlepšuje schopnost soustředění, a kromě tibetských mnichů ji často využívají i špičkoví manažeři či celebrity.
Není divu, že mezi příznivce meditace patří například miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo známá zpěvačka Katy Perry. Ačkoliv meditování samo o sobě všechny vaše problémy nevyřeší, může vám pomoct k lepšímu rozhodování a celkové psychické i fyzické pohodě.
Co je meditace a jaké má výhody?
Meditace je jednoduše proces, při němž se člověk zaměřuje pouze na svůj dech a nechává myšlenky volně přelétat. Díky tomu můžeme na chvíli přestat přemýšlet nad problémy a „vyčistit“ naši mysl od všeho zbytečného, abychom se poté dokázali soustředit jen na to důležité. Už pár minut meditování dokáže snížit stres, zlepšit koncentraci nebo podpořit vaši náladu. Kromě krátkodobých účinků má ale meditace i spoustu dlouhotrvajících výhod – od lepšího spánku přes pochopení sebe sama po prevenci před různými nemocemi.
Jak začít s meditací?
Meditovat může kdokoliv a kdekoliv. Ať už sedíte v obýváku, kanceláři nebo třeba letadle. Stejně jako všechno ostatní ale i meditace potřebuje trénink. Čím častěji ji budete praktikovat, tím snazší pro vás bude, dokážete z ní více vytěžit a nakonec ji budete moct v případě potřeby provádět kdekoliv, a to i v rušných prostorách. Z počátku je však lepší vybrat si raději tichá místa, kde budete mít dostatek klidu na soustředění.
A jak tedy začít meditovat?
1) Pohodlně si sedněte – vyberte si libovolnou polohu, v níž bude vaše tělo uvolněné a chvíli v ní dokážete vydržet bez přesedávání.
2) Nastavte si budík – díky tomu se nebudete muset soustředit na čas, ale veškerou pozornost můžete věnovat samotné meditaci. V začátcích stačí krátký interval, třeba 5-10 minut. Poté ho můžete podle potřeby prodlužovat, nebo i krátit.
3) Pozorujte svůj dech – zkuste zavřít oči a soustředit se pouze na dýchání, na to, jak jde vzduch do vašeho těla, a pak zase ven.
4) Nechte myšlenky plout – svou mysl nemůžete jen tak vypnout. V hlavě vám nejspíš nějaké myšlenky budou dále vyskakovat. Nechte je ale tak, jak jsou, a nijak nad nimi nepřemýšlejte, nesuďte je, prostě je nechte být. Pokud si najednou uvědomíte, že se nesoustředíte, vraťte se zpátky k dýchání.
5) Probuďte se – až vám zazvoní budík, případně kdykoliv dříve, když budete mít pocit, že už jste připraveni, otevřete oči a chvíli se ještě soustřeďte na okolní zvuky, své tělo a to, jak se cítíte. Pro většinu začátečníků bývá oříšek zůstat zaměřený pouze na svůj dech. Zkoušejte ale meditovat pravidelně a uvidíte, že to bude čím dál jednodušší. Pomoct vám mohou také speciální aplikace pro meditaci typu Headspace či Calm. V těch najdete speciální programy, audio nahrávky, tipy pro začátečníky i pokročilé a mnoho dalšího.