Dejte si na chvíli pauzu od sociálních sítí

Úvod » Dejte si na chvíli pauzu od sociálních sítí

Dnešní svět bez sociálních sítí si snad už ani nedokážeme představit. Díky nim totiž můžeme v reálném čase komunikovat s lidmi na druhé straně planety, máme neustálý přehled o aktuálním dění a zároveň nám poskytují nekonečný přísun zábavného obsahu. Sociální sítě mají ale i svá negativa a naše psychické zdraví ovlivňují mnohem více, než bychom si přáli.

Možná to znáte. Zapnete Facebook nebo Instagram, abyste se v rychlosti podívali na to, co se ve světě děje. Nakonec si ale hlavní stránku projíždíte desítky minut a koukáte i na věci, na které jste zprvu vůbec narazit nechtěli. Takhle sociální sítě fungují. Jsou pěkně vychytralé, snadno nás dokáží naprosto pohltit, odtrhnout od okolního světa a ztrácíme kvůli nim pojem o čase. 

Zajímá vás, jak si sociální sítě hrají s naší psychikou a co můžete udělat pro to, abyste čerpali jejich výhody bez negativních dopadů na své zdraví? V následujících řádcích se podíváme na všechno.

Sociální sítě a psychické zdraví

V roce 2021 provedla společnost ExpressVPN ve Spojených státech studii s 1500 účastníky. Až 86 % z nich uvedlo, že sociální média negativně ovlivňují jejich nálady a vnímání sebe sama. Algoritmy sociálních sítí jsou totiž dokonale nastavené tak, aby nám stále zobrazovaly takový obsah, který v nás vyvolá emoce, pozitivní, či negativní, a udržely nás u obrazovky co nejdéle.

Kromě toho, že sociální sítě vytváří vlastní virtuální svět, který odpoutává naši pozornost od toho reálného, čímž v nás snadno dokážou vyvolat pocity úzkosti či méněcennosti, nesou s sebou i spoustu dalších rizik. Ztrácíme u nich drahocenný čas, který bychom mohli strávit lépe, cítíme se kvůli nim unavení a mají negativní vliv na náš spánek.

Jak na detox od sociálních sítí ve 3 krocích:

Výzkum z roku 2018 prokázal, že omezení doby strávené na sociálních sítích snižuje intenzitu depresí a pocitů osamělosti. Pokud i vy cítíte, že vám čas strávený na Facebooku, Instagramu či Tik Toku příliš neprospívá, je čas vyzkoušet detox od sociálních sítí na vlastní kůži. Jak na to?

1. ODINSTALUJTE SI APLIKACE

Tím, že si aplikace sociálních sítí ze svých chytrých zařízení odinstalujete, se o přístup k nim nepřipravíte. Navštívit je můžete přes webový prohlížeč. Cesta k nim bude ale o něco náročnější a zdlouhavější, takže si každou návštěvu nejprve rozmyslíte, případně na ně zavítáte jen cíleně, když budete chtít vyhledat něco konkrétního.

Odinstalování oblíbených aplikací se někomu může zdát jako děsivý krok do neznáma. Není ale nic lehčího, než ho prostě udělat a sledovat, co se stane. Možná zjistíte, že sociální sítě vůbec nepotřebujete. Pokud by vám ale chyběly, kdykoliv je můžete nainstalovat zpět. 

2. NAJDĚTE SI NÁHRADY

Sociální sítě jsou skvělé i zákeřné v tom, že nám servírují všechno možné na jednom místě – od vtipných obrázků přes novinky po fotky přátel. Právě kvůli tomu je pro nás tak snadné jim propadnout. Máme totiž pocit, že nic jiného ani nepotřebujeme.

Pokud chcete na sociálních sítích trávit méně času, musíte si za ně najít náhrady. K získávání aktuálních informací zkuste například využívat tradiční zpravodajská média a sledujte přímo jejich webové stránky, nebo rovnou ulevte i svým očím, a dejte přednost tištěným novinám.

Jestli sociální sítě využíváte primárně k zábavě, může být dobrým východiskem například čtení knih, sledování seriálů či naučných videí nebo třeba poslouchání hudby a podcastů. Pro komunikaci zase můžete využít běžné SMSky a telefon, případně dát přednost čistě komunikačním platformám, jako je Messenger, Whatsapp či Telegram.

3. PŘIZVĚTE K VÝZVĚ NĚKOHO DALŠÍHO

Ve dvou se to lépe táhne. A platí to i o pauze od sociálních sítí. Zkuste k ní nalákat někoho dalšího ze svého okolí, ať už je to kamarád, člen rodiny nebo partner či partnerka. Můžete se navzájem podporovat a třeba si i stanovit společné cíle. Určete si například dobu (třeba měsíc), při níž budete mít oba své sociální sítě odinstalované. 

Pamatujte, že sociální sítě jsou skvělými sluhy, ale špatnými pány. Nemusíte od nich zdrhat napořád. Je dobré si od nich dát ale čas od času pauzu, abyste si připomněli, jaký je svět bez nich. Jedině tak můžete zajistit, že budete mít pod kontrolou vy je, a ne ony vás.