Plavání prospívá tělu i duši. Jak z něj vytěžit maximum?

Úvod » Plavání prospívá tělu i duši. Jak z něj vytěžit maximum?

Někdo chodí do bazénu podat sportovní výkon. Jiní berou plavání spíše jako odpočinek. Pohyb ve vodě pro vás může být přínosný i když se řadíte ke druhé zmíněné skupině. Už pár minut plavání prospívá vašemu kardiovaskulárnímu zdraví, snižuje krevní tlak a u starších osob může změkčit ztuhlé tepny. Připravili jsme si pro vás pár tipů, jak si plavání užít a přesto z něj vytěžit maximum.

Pravidelný fyzický pohyb je pro zdravý a spokojený život klíčový. Někdo si proto chodí po odpolednech zaběhat, jiní rádi jezdí na kole a někomu vyhovují sportovní hry. Pokud vás nic z toho ale příliš neoslovuje, možná pro vás bude správnou volbou plavání. To má na tělo podobné účinky jako běh. Oproti tomu ale nemusíte dbát na počasí a ani se u něj tolik nezpotíte. Stačí si pořídit plavecké brýle a vzhůru do vody.

ZAČNĚTE ZLEHOUNKA

Když jdete do bazénu, nejspíš nechcete jen tak postávat u kraje – chcete plavat. Pokud byste ale v kuse plavali půl hodiny na maximální úsilí, nemuselo by to s vámi dopadnout dobře. Proto začněte pomalu. Zkuste jeden dva bazény v nějakém pro vás pohodovém tempu a pak si dejte třeba půl minuty na odpočinek. Tohle opakujte a tempo zkoušejte v případě možností zvyšovat. Rozhodně to ale zezačátku nepřežeňte. Plavání je hlavně o konzistentnosti a ne o tom ze sebe hned sedřít kůži. „Ujistěte se, že to co děláte, je pro vás udržitelné. To stejné (co zaplavete dnes) byste měli být schopní udělat i zítra nebo pozítří,“ říká čtyřnásobný olympijský medailista Cullen Jones, který se v současnosti věnuje trénování mladých plavců.

ZAMĚŘTE SE NA TECHNIKU

Způsob plavání hraje důležitou roli v tom, jak dlouho vydržíte plavat. Pokud vám jde hlavně o rekreaci a uvolnění se ve vodě, můžete zůstat při starých dobrých prsou. Pro vytrvalostní plavání je ale ideální kraul. A na co se při něm zaměřit?

a) buďte co nejvíc na hladině – toho docílíte tak, že ponoříte hlavu pod vodu a nadechovat se budete při každém záběru jejím naklopením na stranu. Když ji totiž nadzvednete směrem ke zdi naproti sobě, nohy se vám potopí, což vytváří odpor.

b) kopejte tak akorát – při vytrvalostním plavání jsou pohyby s nohama důležité zejména právě pro udržení správné pozice. Pokud to ale s kopáním přeženete, zbytečně rychle se vysílíte.

c) lehce se naklánějte – častým problémem začátečníků je, že se při plavání snaží být jak prkno. Ve skutečnosti je přitom mnohem lepší se při každém záběru lehce naklánět ze strany na stranu, díky čemuž dosáhnete při záběru o něco dále.

d) a co s rukama? – ty se snažte přitom, když prochází vodou, co nejvíce natáhnout. Jednotlivé prsty by mezi sebou zároveň měly mít malý rozestup, zhruba necelý 1 cm. Díky tomu do svých záběrů získáte co nejvíce síly.

NAJDĚTE SI SPRÁVNÝ INTERVAL

Nakonec je potřeba najít si svůj styl. Někomu vyhovují raději sprinty, při nichž se snaží zaplavat daný úsek co nejrychleji, ale poté musí častěji odpočívat. Jiným naopak preferují spíše vytrvalostní tréninky, jejichž účelem je zaplavat co možná nejdelší trať najednou, byť třeba ne tak rychle. Pokud se ale chcete v plavání nějakým způsobem posouvat, je dobré jednotlivé styly prokládat. Zkuste si vybrat jeden až dva dny v týdnu, ve které budete bazén navštěvovat pravidelně, a než začnete vyvozovat závěry, chvilku (třeba 1-2 měsíce) vydržte. Jedině tak zjistíte, jestli vás plavání opravdu baví a jaký přístup vám vyhovuje nejvíce. Zároveň třeba pocítíte první zdravotní i psychické přínosy, které s sebou pravidelný pohyb přináší.