Screening „Riziko Dny“

Úvod » MEDI-SPA Procedury » Preventivní program » Screening „Riziko Dny“

Dna (dříve tzv. podagra) je metabolické onemocnění, které vzniká hromaděním kyseliny močové v organismu a projevuje se tzv. dnavými záchvaty (záchvatovitými bolestmi zejména větších kloubů, které jsou zarudlé, prudce bolestivé, teplé). Podkladem onemocnění je ukládání krystalů kyseliny močové ve tkáních kloubů, kde způsobují bolest v důsledku vyvolaných sterilních zánětlivých změn.
Výskyt onemocnění zhoršuje zejména vysoký příjem tzv. purinů, látek, které jsou prekursory a metabolity kyseliny močové. Onemocnění se vyskytuje zejména při vysokém příjmu masa, uzenin, alkoholu, kakaa a čokolády. Laboratorním znakem onemocnění dnou je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, v rámci akutního záchvatu však může dojít k paradoxnímu poklesu. Využijte této nabídky a nechte se během Vašeho pobytu v lázních otestovat.

Screening „RIZIKO DNY“ lze přikoupit samostatně k týdennímu léčebnému pobytu. Odběry se provádí pouze ve všední den pondělí až pátek.

Cena: 700 Kč

Screening „RIZIKO DNY“ zahrnuje:

1x laboratorní vyšetření s odběrem krve:

  • hladina CRP
  • moč + sediment
  • kyselina močová

1x lékařská konzultace k laboratorním výsledkům

1x výsledkový list laboratorního vyšetření

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

  • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst,
  • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
  • před odběrem je dobré vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Metody a skupiny

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
C-reaktivní protein je klasický protein akutní fáze odpovědi na zánětlivou reakci. Stanovení CRP je používáno pro detekci systémových zánětlivých procesů, při sledování léčby bakteriální infekce antibiotiky, sledování protizánětlivé léčby. Postoperační monitorování hladin CRP u pacientů může pomoci při rozeznávání komplikací.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Chemické vyšetření moči a vyšetření močového sedimentu se provádí z čerstvé, pokud možno ranní moči.
Kyselina močová vzniká jako odpadní produkt při trávení ve stravě přirozeně přítomných látek zvaných puriny. Zdravý organismus dokáže nadbytek kyseliny močové vyloučit močí. Narušení tohoto procesu často poukazuje na onemocnění dnou.

MÁTE ZÁJEM O PROCEDURU?

Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na: tel. +420 466 860 274 nebo napište na spa@medi-spa.cz