Screening „VITAMÍN D“

Úvod » MEDI-SPA Procedury » Preventivní program » Screening „VITAMÍN D“

Máte dostatek či deficit vitamínu D?

Většina lidí má nedostatek vitaminu D. Ten je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie covid-19. Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí 60–75 procent české populace.

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, který je nezbytnou součástí regulačních pochodů organismu zejména ve vztahu ke kostnímu metabolizmu, imunitnímu stavu a obranyschopnosti organismu. Vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamín D3 a vitamín D2 může být získán z potravinových doplňků nebo potravin.

Nedostatek vitamínu D se projevuje v dětském věku poruchou tvorby kostí a růstu, v dospělosti se může projevit jako rizikový faktor osteoporózy či jako faktor, který se podílí na rozvoji kostní nemoci u selhání ledvin a u řady dalších poruch kostního metabolismu.

Screening „VITAMÍN D“ lze přikoupit samostatně k týdennímu léčebnému pobytu. Odběry se provádí pouze ve všední den pondělí až pátek.

Cena: 2.450 Kč

Screening „VITAMÍN D“ zahrnuje:

1x laboratorní vyšetření s odběrem krve:

  • fosfor anorganický
  • celkový hydroxyvitamin D
  • vápník

1x lékařská konzultace k laboratorním výsledkům

1x výsledkový list laboratorního vyšetření

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

  • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst,
  • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
  • před odběrem je dobré vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Metody a skupiny

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Vitamin D vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamin D3 a vitamin D2 mohou být též získány z potravinových doplňků nebo potravin.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Fosfor se vyskytuje v organismu převážně v kostech ve formě hydroxyapatitu a v životně důležitých organických sloučeninách, jako jsou nukleové kyseliny, fosfolipidy a koenzymy včetně ATP.
Vápník (kalcium) představuje jeden z důležitých parametrů pro hodnocení vnitřního prostředí především v souvislosti s nervosvalovou dráždivostí a posuzováním funkčních změn metabolismu kostního systému.

MÁTE ZÁJEM O PROCEDURU?

Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na: tel. +420 466 860 274 nebo napište na spa@medi-spa.cz