Stanovení krevní skupiny + RH faktoru

Úvod » MEDI-SPA Procedury » Preventivní program » Stanovení krevní skupiny + RH faktoru

Znalost vlastní krevní skupiny Vám může v náhlých situacích (při úrazu, operaci apod.) zachránit život. Kromě krevních skupin lze krev rozlišit také podle takzvaného Rh faktoru, který je buď Rh+, tedy pozitivní, nebo Rh-, tedy negativní. Člověk s Rh negativní krví nesmí dostat transfuzi s Rh pozitivní krví, lidé s Rh+ ale mohou dostat krev s oběma faktory.

Objev krevních skupin je pevně spjat se jménem českého lékaře Jana Janského (1873 – 1921). Jan Janský jako první zjistil, že člověk má jednu ze 4 krevních skupin (jako první tedy popsal všechny 4 skupiny), a to na základě křížových pokusů s krevními séry.

Pokud Vás typ Vaší krevní skupiny zajímá, využijte této nabídky v rámci pobytu u nás v lázních a objednejte se na recepci Prodeje procedur Medical Spa.

Po absolvování laboratorního vyšetření si v domluvený čas vyzvednete obálku s výsledkovým listem a popisem dané krevní skupiny na recepci Prodeje procedur.

STANOVENÍ KREVNÍ SKUPINY + RH FAKTORU lze přikoupit samostatně k týdennímu léčebnému pobytu. Odběry se provádí pouze ve všední den pondělí až pátek.

Cena: 450 Kč

Stanovení krevní skupiny + RH faktoru zahrnuje:

1x laboratorní vyšetření s odběrem krve

  • krevní skupina a Rh faktor

1x výsledkový list laboratorního vyšetření s popisem dané krevní skupiny

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

  • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst,
  • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
  • před odběrem je dobré vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Metody a skupiny

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Krevní skupiny se určují podle antigenů na membráně červených krvinek. V současné době se rozlišuje kolem 30 různých systémů krevních skupin, nejznámější je ale systém AB0, ve kterém rozeznáváme čtyři základní typy krevních skupin: A, B, AB a 0. Kromě krevních skupin lze krev rozlišit také podle takzvaného Rh faktoru, který je buď Rh+, tedy pozitivní, nebo Rh-, tedy negativní. Člověk s Rh negativní krví nesmí dostat transfuzi s Rh pozitivní krví, lidé s Rh+ ale mohou dostat krev s oběma faktory. Většina lidí (85 %) má Rh faktor pozitivní.

MÁTE ZÁJEM O PROCEDURU?

Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na: tel. +420 466 860 274 nebo napište na spa@medi-spa.cz